Kedves Ismerőseim!
Ezúton szeretném megosztani a világ legcsodálatosabb töltött káposzta receptjét. Évek óta csak ezt készítjük. Most nem fotózom végig lépésről-lépésre a folyamatokat, mert elég macerás az elkészítése és ha közben fotózok is, akkor igencsak kiszaladunk az időből. Na meg bízom abban, hogy lesznek, akiket megosztásom sarkallni fognak az elkészítésében és ezért még marad idejük beszerző körútra indulni. :-)
Mi tagadás, szeretek sütni-főzni. Kiváltképp ilyenkor ünnepek alkalmával vállalom szinte teljesen magamra ezt a szerepet. Úgy gondolom, hogy talán ez is fontos része az ünnepnek, hogy ilyenkor a férjek, fiú gyermekek, egy picit törlesszenek abból az odafigyelésből, gondoskodásból amit, a feleségek, anyukák és nagymamák egész évben tanúsítanak irántunk.
Bár már, egy kissé elkésett ennek az ételnek az elkészítése, de egy esztendő 365 napból áll és bármikor pótolható. Pár évvel ezelőtt találtam rá erre a receptre. Szűkebb napokon, a natúrszeletet egyszerűen elhagyom, de így is igazi gasztronómiai élvezet ez a kolozsvári étel.
Íme a leírás:
(Természetesen a receptben közölt mennyiségek a megfelelő arányban módosíthatók. Nálunk a felsorolt mennyiségek, duplájával, triplájával sem vallottam szégyent soha :-) ).
Kolozsvári töltött káposzta
Hozzávalók (alapmennyiség)
50 dkg apróhús (sertés), 30 dkg sertéskaraj, 15 dkg füstölt kolbász, 50 dkg savanyított káposztalevél, 1 kg savanyú káposzta, 10 dkg rizs, 10 dkg zsír, 10 dkg füstölt szalonna, 10 dkg vöröshagyma, 2 db tojás, 4 dl tejföl, liszt, fokhagyma, fűszerpaprika, majoranna, őrölt feketebors, só
Elkészítés
Az apróhúsból, 5 dkg szalonnából, a rizsből és a tojásból a szükséges fűszerekkel készíts rizses-húsos tölteléket.
RIZSES-HÚSOS TÖLTELÉK KÉSZÍTÉSE (Ezzel a mennyiséggel készítem)
1 kg (sertés) apróhúshoz veszünk 20 dkg rizst, 20 dkg (füstölt) húsos szalonnát, 10 dkg vöröshagymát, 2 tojást, egy-két gerezd fokhagymát, kevés sót, őrölt borsot (esetleg még majorannát) és fűszerpaprikát. A rizst a térfogatával egyező mennyiségű vízzel megpároljuk (mivel kevés vizet használunk, csak félig fog megpuhulni), majd hagyjuk kihűlni. A húst apróra vágjuk, vagy ledaráljuk. A szalonnát apró kockákra metéljük, a zsírját kisütjük, abban aranysárgára pirítjuk a kiskockákra aprított vöröshagymát, majd a tűzről levéve beletörjük a megtisztított fokhagymát, elkeverünk benne egy kis pirospaprikát is, s hagyjuk teljesen kihűlni. Végül összedolgozzuk a darált húst, a szalonnás hagymát, a rizst és az elhabart tojásokat, s a tölteléket sóval, borssal és morzsolt majorannával ízesítjük.
A savanyított káposztalevelek középső vastag erét vágd ki, hogy könnyen hajlíthatóak legyenek. Minden levél keskenyebb végére helyezz egy kisebb kupac tölteléket, majd azt göngyöld bele a káposztába. A szabadon maradó levélszéleket hajtogasd be a henger két végén, ez tartja majd egyben a csomagot. A levélmaradékokat vágd csíkokra, s add a többi savanyú káposztához. Egy nagyobb fazékban kevés zsíron pirítsd meg a maradék finomra vágott vöröshagymát, s a tűzről lehúzva keverj el benne egy evőkanálnyi pirospaprikát. Mehet még bele egy-két gerezdnyi tört fokhagyma is. Add hozzá a savanyú káposzta kétharmadát, arra helyezd el a töltelékeket és a füstölt kolbászt, borítsd be a maradék aprókáposztával, majd öntsd fel annyi vízzel, amennyi éppen elfedi. A vízhez keverhetsz káposztalét is. Ha kell, sózd, s lassú tűzön főzd kb. 1-2 óráig, amíg a töltelékek is meg nem puhulnak. Ekkor a töltelékeket és a kolbászt szedd ki, s a visszamaradt káposztát a tejföl feléből készített habarással sűrítsd be.
HABARÁS
Kevés lisztet használj, mivel a lének nem szabad tapinthatóan sűrűvé válnia. Ennél a sűrítési eljárásnál a szükséges mennyiségű lisztet tejjel, tejföllel, tejszínnel, vagy vízzel simára keverjük. Hogy ne csomósodjon, mindig apránként adjuk a folyadékot a liszthez. A kész habarást egy szitán átszűrve adjuk a forrásban lévő ételhez, s azt közben folytonosan keverjük. Egy másik eljárás szerint a forró étel sűrűjéből szedünk apránként a habaráshoz, hogy az jól felmelegedjen, mielőtt elkeverjük. A habarás után az ételt még 3-5 percig forralni kell, hogy a liszt megfőjön. A burgonya-, illetve rizsliszttel készített habarások bársonyosabbak, így gyümölcslevesekhez, mártásokhoz ezek illenek jobban. Ha a recept nem mond mást, egy szokványos habarásnál mintegy 2 evőkanál lisztet adunk 2 dl tejfölhöz.
Közben a karajból süss natúrszeleteket.
NATÚRSZELET
Hozzávalók: sertés-, pulyka, vagy csirkehús zsiradék, liszt, só
A hússzeleteket mindkét oldalukon besózzuk, s hagyjuk állni 5-10 percig, majd lisztbe forgatjuk, s igen kevés forró zsiradékon mindkét oldalát addig sütjük, amíg meg nem puhul.
A maradék szalonnából vágj a bőrével együtt kb.1 cm vastag csíkokat, a felső szélüket ugyancsak kb. 1 centiméteres közökben vagdosd be, s e szeleteket süsd meg kakastaréjnak. Ha kész, hints rá egy kevés pirospaprikát. Tálalásnál az aprókáposztára kerülnek a töltelékek, arra pedig a natúrszelet, a kolbász és a kakastaréj, kísérőnek pedig vele megy a maradék tejföl.
Jó étvágyat és boldog Karácsonyt!
0 megjegyzés:
Megjegyzés küldése